Gabinet Geriatryczny

Geriatria to specjalizacja w medycynie zajmując się problemami medycznymi osób starszych. Do problemów tych zalicza się między innymi konieczność korzystania opieki wielu specjalistów z różnych dziedzin będąca skutkiem współistnienie wielu schorzeń. Współistnienie wielu chorób u starszej osoby powoduje także konieczność zażywania wielu leków, co podnosi ryzyko wystąpienia niekorzystnych interakcji. Zaawansowany wiek może powodować  nietypowy przebieg choroby lub konieczność dostosowania stosowanych leków do wydolności starzejącego się organizmu człowieka. Zadaniem specjalisty geriatry jest zapewnienie kompleksowej i interdyscyplinarnej opieki starszym pacjentom, mając także na uwadze zapewnienie im jak najlepszego komfortu życia. Geriatra ocenia całościowo pacjenta, biorąc pod uwagę jego stan somatyczny (stan układu krążenia, funkcje nerek, wątroby, itd) sprawność układu nerwowego, jego stan psychiczny oraz samodzielność w zakresie codziennych czynności. Niekiedy skutkiem konsultacji geriatrycznej jest modyfikacja dawek lub odstawienie leków, których zażywanie mogłoby pogorszyć stan zdrowia starszej osoby.

Kadra


Lek. med. Mieczysław Starzec

Gabinet Geriatryczny


Specjalista chorób wewnętrznych (od 2010), specjalista geriatrii (od 2014). Staż pracy 11 lat. Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003). Doświadczenie zawodowe zdobywał w SP ZOZ w Myślenicach w Oddziale Chorób Wewnętrznych, Oddziale Ratunkowym, Stacji Dializ i Oddziale Nefrologii w Myślenicach, w Oddziale Klinicznym Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w ramach własnej specjalistycznej praktyki lekarskiej.
Aktualnie pracuje na stanowisku lekarza w Stacji Dializ i Oddziale Nefrologii Fresenius Nephro Care w Myślenicach oraz Hospicjum Domowym na terenie powiatu myślenickiego i wielickiego.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, uczestniczył w wielu Zjazdach i Konferencjach Internistycznych, Nefrologicznych i Geriatrycznych.